در قسمت قبل از مقالات مربوط به معرفی کاشمر، به معرفی مختصر 3 زیارتگاه معروف کاشمر یعنی امازمادگان سیدمرتضی و سیدحمزه (علیهم السلام) و آرامگاه شهید آیت الله مدرس(ره)، پرداختیم. در این مطلب قصد معرفی امامزاده سید محمد(ع) و دو مورد دیگر از جاذبه های تاریخی کاشمر را داریم. معرفی جاذبه های تاریخی کاشمر به این روش (در هر مقاله 3 مورد) در ترشیز وب آنقدر ادامه می یابد تا تمام موارد مهم ذکر شوند، پس از آن، ان شاءالله در قالب چند مقاله، جاذبه های پرشمار طبیعی (جاهای دیدنی کاشمر) را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • بارگاه امامزاده سیدمحمد(ع) کاشمر:  استانه امام زاده سید محمد در 2 کیلومتری غرب کاشمر در کنار بزرگراه شهید مدرس کاشمر واقع شده است. (سید محمد فرزند سید حمزه از نوادگان موسی بن جعفر ( ع ) می باشد . بنای ساختمانی این امام زاده با معماری اصیل ایرانی ساخته شده است . با اجر نمای و کاشی زیبا رنگ به همراه دو گل دسته بلند است. صحن امام زاده سید محمد بوستانی زیبا ساخته شده که درختان بزرگی دارد که برخی از انها قدمت بالا به 100 سال دارد. که این بوستان به  صحن  امام زاده زیبای خاصی  بخشده است.

  امامزاده سیدمحمد (ع) - کاشمر
 • قلعه‌ي آتشگاه، در 12 كيلومتري شمال غرب شهر كاشمر(در حدود 6 كيلومتري شمال روستاي كسرينه) قراردارد. در حال حاضر، از اين قلعه‌ي باستاني، تنها ديواره‌‌اي مختصر و آثار غاري برجاي مانده است. دهانه‌ي غار 70×120 سانتيمتر است كه توسّط انسان ساخته شده است. درازاي آن 200 متر و داراي دو شاخه است.
  اين قلعه كه بنا به‌نوشته‌ي مرحوم معين تا قرن هشتم هجري معمور بوده است، از يادگارهاي عصر ساساني است.
  چنان‌كه پيش از اين گفتيم، با از بين رفتن آتشكده‌‌ي كشمر، شاهان ساساني به ايجاد آتشكده‌ي ديگري دست زدند كه همچنان در دامنه‌ي جنوبي كوه‌سرخ، امّا كمي بالاتر از محلّ آتشكده‌ي باستاني كشمر، يعني در مجموعه‌ي قلعه‌ي آتشگاه (در 8 کیلومتری شمال روستای سرحوضَک که خود در 6 کیلومتری غرب کاشمر واقع شده) بوده است. مختصات جغرافیایی قلعه آتشگاه عبارت است از: 35 درجه و 18 دقیقه و 59 ثانیه شمالی، 58 درجه و 23 دقیقه و 10 ثانیه شرقی. راهی که از روستای سرحوضک به قلعه آتشگاه می‌رود، راهی پرپیچ و خم و سنگلاخی و جیپ‌رو است که عبور از آن و پیدا کردن قلعه بدون راه‌بلد ممکن نیست. از آخرین نقطه‌ای که حرکت با خودرو ممکن است تا پای قلعه حدود یک کیلومتر راه است که رسیدن به آن پس از یک ساعت پیاده‌روی و کوه‌پیمایی در دره‌ای زیبا ممکن می‌شود. این دره دربردارنده گونه‌های متنوعی از درختان گردو و بَنه (پسته وحشی) و گل‌ها و گیاهان خودرو و از جمله بوته گیاه مقدس «هوم» و نیز نهرهای زلال آب است که از دل زمین می‌جوشد. در این دره همچنین چندین نمونه از صخره‌های صیقلی و مسطح آذرین وجود دارد که انتظار می‌رفت همانند دیگر نمونه‌های مشابه آن در نواحی گوناگون ایران، انواعی از نگارکنده‌های پیش‌تاریخی در آنها دیده شود. موقعیت قلعه از نظر سوق‌الجیشی جالب‌توجه است. این قلعه از نظر میزان دسترس‌ناپذیری و مقاومت در برابر مهاجمان جزو شاخص‌ترین و برترین دژهای باستانی ایران است و به راحتی با استحکامات قلعه بابک در کلیبر و قلعه الموت در رودبار قزوین رقابت می‌کند. این نشان می‌دهد که سازندگان قلعه برای مکان‌یابی آن دست به مطالعات میدانی گسترده‌ای زده بوده‌اند.
  اظهارات محقّقين و پژوهشگران حاكي از آن است كه ارتباطي بين آتشكده‌ي مزبور با آتشكده‌ي مشهور آذربرزين مهر، وجود داشته است.

  آتشکده کاشمر
 • مسجد جامع کاشمر: مسجد جامع کاشمر در مرکز شهر واقع شده است . مسجد جامع دارای بنایی ساده و با شکوه، صحن، ایوان شبستان ستون دار و غرفه های  پیرامون صحن می باشد در اطراف  صحن مسجد چندین غرفه آجری ساده ودر ضلع جنوبی آن ایوانی با تزئینات  مقرنس و در شبستان ستون دار واقع شده است . محراب و ایوان مسجد با کاشی معرق مزین گشته است . این اثر در تاریخ 25 اسفند 1380 به شماره 5152 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .
  مسجد جامع کاشمر

آخرین مقالات منتشر شده (دسترسی راحت تر: منوی پیشخوان > فهرست مقالات و اطلاعیه های ترشیز وب)

آموزش های تخصصی
آموزش های کاربران
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction