همه مقالات و اطلاعیه های ترشیز وب

جاذبه های گردشگری فراوان و جایگاه ویژه آنها، شهرستان کاشمر را به یک شهر زیارتی-گردشگری خاص بدل نموده به طوریکه این شهر با  آمار سالانه 4 (چهار) میلیون نفر زائر و گردشگر بعنوان دومین شهر زیارتی-گردشگری استان و چهارمین شهر کشور (در حوزه گردشگری زیارت) شناخته می شود. در این بخش به معرفی چند مورد از این جاذبه ها می پردازیم.

 

آثار باستانی: بی شک در شهری که قدمت آن به چند هزار سال قبل از میلاد بر می گردد، آثار باستانی زیادی وجود دارد گه در این بخش چند مورد از آنها معرفی میشوند. در قرون و سده های پیش، ترشیز به شکل قلعه ای مستحکم با حصار و بارویی نفوذ ناپذیر، ساکنان خود را از گزند یاغیان و مهاجمان مصون می داشت. اگرچه امروزه از آن دژ و ارگ حصین اثر چندانی برجای نمانده است اما خرابه های برجای مانده یادآور عظمت این شهر در آن دوران است.  این بقایا با بادگیری که از آن زمان همچنان بر فراز آن خودنمایی می کند در ضلع شمال غربی میدان مرکزی شهر کاشمر قرار دارد.
در این بخش برخی از آثار باستانی و تاریخی کاشمر معرفی می شود. چند مورد از آثار باستانی کاشمر در این بخش معرفی شده اند (سایر موارد در قسمت های بعدی معرفی خواهندشد).

  • باغمزار: بقعه و بارگاهی که با زیر بنای 2000 متر مربع مشتمل بر گنبد خانه ،گلدسته ها ، رواق ها و.... در محل باغمزار بنا شده منسوب به مدفن امامزاده سید حمزه بن موسی بن جعفر (ع) است بنا بر شواهد این مکان در دوران صفویه بنیان گردیده و در دوره های مختلف از جمله در سال های اخیر مرمت و کاشیکاری و بناهایی نیز به آن افزوده شده است ساختمان و بارگاه امام زاده بر سکویی مرتفع قرار گرفته و تزئینات آن از جمله کاشی کاری ، آیینه کاری و....... می باشد که در سال 1399 ه.ق به این مجموعه الحاق شده است  در پیرامون این بنا سرو تاریخی قرار دارد که بالغ بر 900 سال قدمت دارد . این اثر در تاریخ 10 خرداد 1382 به شماره 8738 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در اکثر روزها زائران بسیار زیادی را پذیرا می باشد. ان شاءالله معرفی مفصل در قسمت های بعدی انجام خواهدشد:
    باغمزار کاشمر ؛ امامزاده سیدحمزه
  • بقعه امامزاده اعظم سیدمرتضی(علیه السلام): مجموعه ابنیه واقع در 5 کیلومتری شمال کاشمر به مزار و بقعه سید مرتضی (ع) برادر امام زاده سید حمزه (ع) و امام رضا (ع) منسوب می باشد . به استناد تواریخ کهن ، وی در سده دوم هجری توسط امویان در همین مکان شهید و به خاک سپرده شد . امروز این آستان مقدس مربع دارای بنای اصلی شامل یک ایوان ورودی کاشیکاری شده با دو ماذنه در طرفین ایوان و گنبدی فیروزه ای رنگ بر فراز آن می باشد بنای فعلی در سال 1399 ه.ق توسط واقف خیر مرحوم مهندس فتحی ساخته شده است . این مکان همه روزه پذیرای خیل زائرین سید مرتضی (ع) است . این اثر در تاریخ 2 آبان 1356 به شماره 1488 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . ان شاءالله معرفی مفصل در قسمت های بعدی انجام خواهدشد:
    امامزاده سید مرتضی کاشمر
  • آرامگاه شهید مدرس: بنای باشکوهی که پیکر شهید آیت الله سید حسن مدرس(ره) را در میان گرفته در سال 1363 شمسی به جای مقبره کوچک قبلی و در میان باغ وسیع و محصوری ساخته شده است آیت الله سید حسن مدرس از سادات طباطبایی قمشه اصفهان و از رجال روحانی – سیاسی دوره مشروطیت بود . وی در سال 1287 ه.ش در یکی از روستاهای اردستان به دنیا آمد و بعد ها به دوره دوم مجلس شورای ملی راه یافت. در سال 1307 به خواف و سپس به کاشمر تبعید گردید . این عالم ربانی سرانجام در سال 1316 ه- ش در این شهر به شهادت رسید . بنای آرامگاه که از یک گنبد فیروزه ای گنبد خانه مرکزی و چها ایوان و به اسلوب معماری عصر صفوی بنیان گردیده است در جوار این آرامگاه موزه ای احداث گردیده که مورد بازدید زائرین قرار می گیرد . این اثر در تاریخ 24 اسفند 1383 به شماره 11675 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. ان شاءالله معرفی مفصل در قسمت های بعدی انجام خواهدشد:
    آرامگاه شهید مدرس کاشمر

به جهت جلوگیری از طولانی شدن زیاد مطلب، معرفی بقعه امامزاده سید محمد(ع) نیز همراه با مواردی دیگر از آثار باستانی کاشمر در قسمت بعد انجام خواهدشد.

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction